Życie jest jak tramwaj!

Słowo Księdza Proboszcza Andrzeja Ziółkowskiego do Parafian

Powtarzałem czasem, że życie jest jak tramwaj: żeby jedni mogli wsiąść, to drudzy muszą wysiąść. Dziś te słowa to do siebie odnoszę. Prawie 40 lat: „przeminęło, więc osądzone” (ks. Twardowski).

Z czym odchodzę? (może mi ktoś pomoże w odpowiedzi…). Oglądam zdjęcia i widzę, że było tego tak wiele.

Lubiłem słuchać, jak I. Santor śpiewała: „powrócisz tu…”

Będę wracał! (w myślach, we wspomnieniach). Do czego najbardziej? Do wielu spraw, rzeczy, ale przede wszystkim do wielu Ludzi, których Pan Bóg stawiał na mojej drodze, bez których nie udało by się przejść to wszystko, byłoby to niemożliwe.

Były, jak w każdym życiu chwile niespodziewane, trudne, smutne, ale i mocne radością, po których powraca sens wysiłku. Takich było najwięcej.

Dlatego pozostaje obowiązek wielkiego podziękowania Panu Bogu za tych wszystkich, którzy pomagali mi wypełnić nasze ludzkie, wzajemne powinności.

Pomagali mi swą obecnością, pamięcią, wsparciem, słowem życzliwym i tym którzy po prostu byli. Niektórzy jeszcze są, a inni już po tamtej stronie – czasem czuję, że nadal wspierają.

Dziękuję za to wszystko bardzo serdecznie. To wszystko jest bardzo ważne, bo pomaga człowiekowi iść, jak dobre słowo prowadzi człowieka do jego domu, przechodzi z ust do ust i znajduje mieszkanie w sercu.

Kiedyś w imieniu odchodzącego proboszcza tak żegnałem Parafian:

Gdy zejdę z Waszych oczu, niech przemówi do Was pamięć i moje słowa:

odbierałem od Was przyrzeczenia Chrztu św. – nie łamcie ich;

zaszczepiałem w Was wiarę – nie wyrzeknijcie się jej;

głosiłem Wam przykazania – nie przekraczajcie ich;

udzielałem Wam rozgrzeszenia – trwajcie w przyjaźni z Bogiem;

ukazywałem Wam drogę do Ojca – nie schodźcie z niej;

wiązałem Wasze małżeństwa – nie szargajcie ich świętości;

kochałem Wasze dzieci – nie zaniedbujcie ich dusz;

odprowadzałem Waszych zmarłych – nie zapominajcie o nich;

kiedyś do Was wrócę – pamiętajcie o mej duszy.

Więc do zobaczenia w Domu Ojca.

Ks.Andrzej Ziółkowski

STATYSTYKA

Odsłon artykułów:

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.